«

»

Lut 24

Jak współpracować z blogerami przy promocji książki.

FacebookTwitterGoogle+

 

blogoksiazkach

Analizy ścieżek zakupowych współczesnych konsumentów, wskazują że w kształtowaniu opinii na temat poszukiwanego produktu, istotny udział mają informacje odnajdywane przez internautów na blogach i vlogach. Darzymy zaufaniem recenzje lub rekomendacje napisane przez blogerów, którzy dzielą się swoim doświadczeniem i potrafią wzbudzić nasze zaufanie. Książka z natury swojej domaga się recenzji i najczęściej kupujemy taką pozycję, o której wcześniej dowiedzieliśmy się od kogoś, kto jest dla nas autorytetem lub niezależnym opiniodawcą.

Wykres19_proceszakupowy

 

blogerzy-w-polsce-e-commerce-wspolpracaObecnie wielu wydawców współpracuje z blogerami. Często taka kooperacja zaczyna się z inicjatywy samego blogera, zainteresowanego publikacjami oficyny. Długofalowa, z wyczuciem prowadzona współpraca z blogerami, może przynieść dużo korzyści wydawnictwu, pod warunkiem że przestrzega ono  kilku podstawowych reguł:
  • nie ingeruje w niezależność i samodzielność twórczą blogera
  • przejrzyście zostają ustalone zasady współpracy i oczekiwania
  • wydawnictwo potrafi wsłuchiwać się w pomysły i inspiracje płynących od blogera
  • wydawnictwo ma szerszą wiedzę o społeczności bloga i skali jej zaangażowania, a także o kanałach komunikacji blogera w mediach społecznościowych

 

Przygotowując plan promocyjny dla konkretnego tytułu, określamy zaangażowanie współpracujących z wydawnictwem blogerów. Może to być: zapowiedź książki, przedpremierowa publikacja pierwszego rozdziału, recenzja, wywiad z autorem, konkurs, product placement, czat z autorem. Oczywiście bez narzucania gotowych rozwiązań, ale z określeniem ram czasowych takich działań, potrzebnych w skutecznej realizacji planu promocyjnego.
Warto jednak promując dany tytuł wyjść poza schemat, poszerzyć grupę współpracujących blogów o takie, które czasami tematycznie dalekie są od literatury.
Przykład
Wydajemy powieść kryminalną hiszpańskiego autora, której akcja toczy się w jakimś hiszpańskim mieście i dość wnikliwie opisywane są hiszpańskie zwyczaje, kuchnia, koloryt miasta i architektura. W takim przypadku warto zaprosić do współpracy blogi interesujące się Hiszpanią. Np. blogi: kulinarne, podróżnicze, językowo-edukacyjne, lifestylowe.

cordoba

Blog kulinarny może np. zamieścić recenzję książki, a w niej poddać analizie potrawy konsumowane podczas drobiazgowo opisywanej przez autora kolacji itp.itd. Na pewno dla stałych czytelników takiego bloga, recenzja książki będzie ciekawym urozmaiceniem. Wzmocnienie artykułu konkursem z nagrodą książkową też wydaje się dobrym pomysłem
Proponując współpracę przy książce blogom „nieliterackim”, warto zachować szczególną otwartość na pomysłowość i świeże spojrzenie blogera.  Blogi kulinarne lub lifestylowe mają często większe i bardziej zróżnicowane społeczności niż blogi literackie. Jak zawsze w działaniach marketingowych otwiera się pole do popisu dla wyobraźni, oczywiście jeśli przestrzegamy opisanych wyżej podstawowych zasad współpracy.
Uwzględnienie, w planie promocyjnym książki, udziału różnorodnych tematycznie blogów pozwoli poszerzyć grupę potencjalnych czytelników, a być może przyciągnąć niektórych na dłużej. Duża aktywność blogerów w mediach społecznościowych i wirusowa specyfika rozprzestrzeniania się informacji mogą przynieść bardzo duży zasięg promowanej książce, co z pewnością nie zaszkodzi sprzedaży.
FacebookTwitterGoogle+

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>